Urządzenia UTM jako niezbędnik dla bezpieczeństwa firmy

Bezpieczeństwo sieci

Współcześnie prawie każdy prywatnie ma komputer, tym bardziej w biznesach, nawet tych niewielkich znajdują się różnej formatu systemy IT. Komputery raczej dysponują dostęp do Internetu, co poza dodatkowymi perspektywami kreuje również wiele zagrożeń. Systemy IT do zarządzania zasobami przedsiębiorstw ciągle ewoluują, stwarza to jednak pewne zagrożenia jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych. Dokładnie dlatego właśnie coraz częściej niezbędna staje się ochrona sieci firmowych. Urządzenia UTM bez wątpienia pomogą w zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Zazwyczaj słyszymy o cyberatakach na wielkie holdingi i duże znane marki, jednak coraz częściej ten kwestia dotyka również mniejszych przedsiębiorców. Coraz chętniej cyberprzestępcy wybierają małe i średnie firmy, ponieważ właściciele i pracownicy przedsiębiorstw przekonani są, że tego typu zmartwienia ich nie dotyczą.  Stosują systemy zabezpieczeń, które nie są wystarczające, ale sprawiają wrażenie, że firmowe dane są całkowicie bezpieczne.

Bezpieczeństwo sieci w wielu mniejszych biznesach opiera się jedynie o proste i powszechne mechanizmy ochrony, jakimi są systemy antywirusowe, dedykowane funkcje konkretnych systemów operacyjnych czy tradycyjne firewalle.

Słabym punktem zabezpieczeń firmowy jest również stare, nieaktualizowane oprogramowanie. Nowe ryzykowne sytuacje pojawiają się każdego dnia, ich twórcy wykrywają luki w systemach, które umożliwiają im dostanie się do środka. Natomiast nie, wszyscy wiedzą , że aktualizacje oprogramowania i systemów są bardzo istotne od strony bezpieczeństwa.

Zastosowanie urządzenia UTM

Urządzenia UTMPrzedsiębiorstwa myślące na serio o zabezpieczeniu swojej sieci powinny pomyśleć o rozwiązaniu wielostronnym opierającym się na identyfikacji tożsamości użytkowników. W bieżącej chwili dostępne są już rozwiązania, które zabezpieczają sieć firmową niezależnie od miejsca działalności pracownika. Jest to istotna sprawa jeśli weźmiemy pod uwagę np. oddziały zamiejscowe, podróże służbowe czy prace w domu. Tym bardziej warto odpowiednio zabezpieczyć się przed ewentualnymi atakami cyberprzestępców, ponieważ najczęściej dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie.

Rozmyślając o bezpieczeństwie sieci firmowej pamiętajmy o odpowiednim skoordynowaniu systemu do wymagań specyfiki funkcjonowania sieci w danym przedsiębiorstwie oraz jego aktualizacjach.

Powinniśmy zabezpieczyć sieć zarówno przez próbą nieautoryzowanego dostępu do treści internetowych, jak również ograniczyć pobierania zainfekowanych plików. Nieodzowne w tym kontekście jest utworzenie polityki bezpieczeństwa firmy. Wiele firm preferuje systemy osadzone poza ich infrastrukturą w innej lokalizacji. Coraz popularniejsze staje się wdrażanie w systemach bezpieczeństwa, wielofunkcyjnych sieci urządzeń, które łączą w sobie pojedyncze moduły.

Wzorem takiego rozwiązania jest UTM (Unified Threat Management), który zaręczy kompleksowe bezpieczeństwo sieci, niezależnie od jej wielkości. W obrębie jednej platformy sprzętowej skupione są różne moduły bezpieczeństwa, integrując wszystkie funkcjonalności z tożsamością użytkowników. Urządzenia UTM takie mają rozszerzalną kompozycję bezpieczeństwa i  technologię wielordzeniową co umożliwia dostosowanie zabezpieczeń dodatkowo do przyszłych zagrożeń.