Szamba betonowe, jesienna porada: lokalizacja i koszt

Szamba betonowe

Podczas gdy budynek wybudowany jest tam, gdzie nie ma kanalizacji, jednym ze sposobów zagospodarowania ścieków staje się instalacja szamba, czyli szczelnego zbiornika na ścieki. Jego budowa i zamontowanie to inwestycyjnie tańsze rozwiązanie niż budowa przydomowej oczyszczalni, a koszty inwestycji są podobne do wykonania przyłącza kanalizacyjnego. Szamba betonowe same z siebie są pewnym rozwiązaniem. Są szczelne i odporne na warunki zewnętrzne.

Koszt

Zdecydowaną część kosztów budowy i podłączenia się do szamba stanowi kupno szczelnego zbiornika na ścieki. Może być on wykonany z żelbetu lub tworzyw sztucznych. Wielkość zbiornika powinna być dobrana do liczby osób użytkujących i ilości wytwarzanych ścieków. Najczęściej jest tak, że jedna osoba produkuje ich ok. 150 l na dobę.

szamba betonoweSzambo jest rozwiązaniem komfortowym, jeśli w bliskiej przyszłości będzie można podłączyć się do kanalizacji miejskiej. Często jest to również jedyne rozwiązanie, w szczególności wtedy, gdy:

– odpadów jest za mało, żeby kształtowanie własnej oczyszczalni była opłacalna;

– powierzchnia działki jest za mała, aby umieścić na niej oczyszczalnię z drenażem rozsączającym lub w pobliżu nie ma odbiornika oczyszczonych ścieków;

– poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki, aby można było oczyszczone w oczyszczalni ścieki rozsączyć do gruntu, a inne rozwiązania są drogie w inwestycji.

Lokalizacja

Istotne! Budując szambo, trzeba zostawić minimalne odległości od granicy działki, gospodarstwa domowego i ujęcia wody. Musi ono znajdować się w odległości:

– 2 m od drogi i granicy sąsiedniej kwatery;

– 5 m od okien i drzwi nieruchomości;

– 15 m od studni.

Decydując się na położenie szamba, koniecznie należy też zwrócić uwagę na to, aby można było z łatwością do niego wjechać wozem asenizacyjnym.

To przepisy prawne podpowiadają, na jakie zbiorniki na nieczystości należy się decydować. Po pierwsze muszą być bezodpływowe, a po drugie posiadać certyfikaty Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Wymagania te spełniają szamba betonowe i plastikowe. Jakkolwiek po dobrym zbadaniu ich atrybutów dowiadujemy się, że lepsze rozwiązanie zapewniają Szambo betonowe.