Szamba betonowe Busko-Zdrój – surowiec z jakiego są produkowane

Najistotniejszą cechą jaką powinny spełniać szamba betonowe Busko-Zdrój to 100% szczelność. By to zagwarantować producenci powinni używać najlepszego betonu.

Szamba betonowe Busko-ZdrójCo to jest beton wodoszczelny?

Beton może zyskać wodoszczelność poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii produkcyjnej. Szczelność takiego betonu, chroniąca przed przedostaniem się wody sprawia, że bywa nazywany również betonem wysokowartościowym. Beton wodoszczelny uzyskuje się na kilka sposobów. Na przykład poprzez odpowiedni dobór składników czyli mieszanki betonowej. Ale również przez stosowanie domieszek, impregnatów oraz wibrując beton po wylaniu.

Beton wodoszczelny – technika

Wodoszczelność to atrybut betonu która sprawia, że otrzymuje on zdolność ochrony przed przepływem wody. Wodoszczelność można osiągnąć kilkoma sposobami, lub łącząc kilka technik w jednym. Otóż w celu wypracowania wodoszczelności należy przede wszystkim odpowiednio dobrać proporcje wody do cementu.

Beton wodoszczelny zyskuje się ponadto poprzez stosowanie skrupulatnie dobranych domieszek do betonu oraz przy wykorzystaniu impregnatu do betonu – to klasyczna  chemia budowlana. Ponadto chcąc uzyskać wodoszczelność należy używać kruszywa o różnych grubościach ziaren. Niekiedy stosuje się także hydrolizację

Kruszywa (piasek, żwir) o przeróżnej  grubości używa się w celu wyeliminowania wolnych przestrzeni. Chodzi tu o to, aby w betonie była jak najmniejsza ilość wolnych miejsc. Kruszywo o różnych rozmiarach uzupełnia się wzajemnie, a puste miejsca wypełniają się. Jeśli chodzi o proporcje wody do cementu – tutaj też istnieje ściśle określony stosunek tych dwóch składników. Stosownie do obecnej wiedzy stosunek wody do cementu nie powinien przekraczać wartości 0,55. Stosunkowo niewielka ilość wody generuje, że podczas wiązania betonu nie powstają kanaliki kapilarne.

Domieszki do betonu wodoszczelnego

Wielość dodatków i domieszek do betonu pozwala uzyskać optymalne właściwości mieszanki betonowej, a nie tylko wodoszczelności. Na rynku mamy dodatki do betonu które pozwolą na poprawę lepkości mieszanki betonowej, mrozoodporności czy przyspieszające wiązanie oraz poprawiające wytrzymałość na ściskanie.

Trzeba jednak pamiętać, że choćby najbardziej szczelny beton nie da 100% zabezpieczenia przed przesiąknięciem, szczególnie jeśli konstrukcja będzie stale narażona na kontakt z wodą. W celu dodatkowej ochrony można również zastosować masy hydroizolacyjne.

Takowe masy stosowane są właśnie przez firmy produkujące szamba betonowe. Zbiorniki zabezpieczane są dodatkowo od zewnątrz masą bitumiczną. Szamba betonowe Busko-Zdrój to zbiorniki produkowane z najlepszego betonu.